Blog

Gitar Kursu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler.

Büyük bir heyecan ile yeni aldığınız gitarı elinize alıp, internette gezinmeye başladınız. Yeni gitara başlayacaklar olanlar için video ve döküman arayışına girdiniz. Bir sürü dağınık bilgi ile başbaşa kaldığınızı tahmin ediyorum. Bir süre sonra farkettiniz ki bu böyle olmayacak. Bir gitar kursu arayışına girmeniz gerekiyor. İşte tam bu noktada gitar kursu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktaları paylaşmak istiyorum.

Gitar çalmaya yanlış bir eğitim tarzı ile başlamak sizi gitardan soğutabilir.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken, eğitimi verecek olan müzisyenin, müzisyen kimliği haricinde eğitmen kimliğinin ve tecrübesinin olup olmadığını öğrenmek. Bu ne demek? Dersi verecek olan kişi, müzisyen olarak enstrumanına gayet hakim ve başarılı bir müzik kariyerine sahip olabilir, fakat bu aynı zamanda iyi bir eğitmen olduğu anlamına gelmez. Eğitmenlik bilgi, birikim ve yetenek isteyen bir meslektir. Ve özellikle 16 yaş altı öğrenci adayları için önemli olan, eğitmenin pedagojik formasyona sahip olup olmadığıdır. Eğitmen her yaş grubu ile ilgili olarak bilgi, deneyim ve yeti sahibi olmalıdır.

Grup dersi mi? Bire bir, özel ders mi?

Birçok gitar kursu size iki alternatif sunabilir. Grup dersi veya bire bir, özel ders. İlk bakışta grup dersi ekonomik olduğu için daha cazip gelebilir. Fakat gerçekte, daha verimsiz olduğu için gelişimin süresi uzamakta ve edinilen bilgi ve beceri sınırlı olmaktadır. Dolayısı ile mutlaka özel ders tercih edilmelidir.