Blog

Joe Satriani’den gitar egzersizleri için tüyolar

Joe Satriani’den gitar için pratik ipuçları:

1) Hiç bir egzersize bir saatten daha fazla zaman ayırmayın.

Beyin yeni bir bilgi öğrendiğinde, bunu işleyip oturtması belirli bir zaman alıyor. Dolayısı kendinizi yeni egzersizler için bir saat ile sınırlayın.

2) Eğlenceli hale getirin.

Pratik yapmak her zaman eğlenceli değildir, fakat bu sıkıntı azaltmanın yolları var. Ben çocukken, okuldan bir saat önce kalkıp, bütün sıkıcı çalışmaları yapar, sonrasında okuldan geldiğimde, arkadaşlarımla eğlenceli provalar yapardım.

3) Bir notayı gitarın her yerinde bulun.

Bir egzersiz olarak, mi notasını gitarın her yerinde, her telde bulabilmeyi öğrenin. Bunu başardığınızda si ye ve diğerlerine geçin. Bütün notaları hızlıca bulmayı öğrendiğinizde, klavye üzerinde ne kadar rahat edeceğinize şaşıracaksınız.

4) Akordunuz düzgün olsun.

Pratik yaparken, kulağınıza ve beyninize müziksel mesajlar gönderiyorsunuz. Akordsuz olduğunuzu anlamasanız bile, beyniniz anlıyor ve size mesaj mesaj gönderiyor: “Bu kötü tınlıyor, egzersizi bırak” Bir metronom alın ve akordunuz düzgün olsun. Daha uzun süre pratik yaparsınız.

5) Bildiğiniz bütün akorların üzerinden geçin.

Aptalca görünebilir fakat, eğer parmaklarınız gerekli yerlere gitmiyorsa, bu onlara meydan okumadığınız için. Bir gün, gençken,Joe Pass akor kitabındaki bütün akorları öğrenmeye karar verfim. Her gün çalıştım. Tekrar etmekten başka hiçbir kestirme yol yok. Güzel olan, bir kere böyle pratik yapmaya alıştığınızda, parmaklarınızı bir akordan diğerine, bir diğerinden diğerine gitmeye zorluyorsunuz. Birbirleri ile alakası olmayan akorlardan güzel şeyler çıkabiliyor.